Arsenikos Wenger

Ενα φορουμ φτιαγμενο για την μπαλα, μεσα απο τη ματια του μεγαλυτερου προπονητη στην ιστορια του Facebook.

Διεκδικητές της φετινής Πρέμιερ Λίγκ

Share

Poll

Ποιος νομίζετε θα σηκώσει την Πρέμιερ φέτος;

[ 2 ]
    29% [29%] 
    [ 0 ]
    0% [0%] 
    [ 2 ]
    29% [29%] 
    [ 2 ]
    29% [29%] 
    [ 0 ]
    0% [0%] 
    [ 1 ]
    13% [13%] 
    [ 0 ]
    0% [0%] 

Total Votes: 7
    Arsenikos Wenger
    Admin

Διεκδικητές της φετινής Πρέμιερ Λίγκ

Post by Arsenikos Wenger on Mon Aug 01, 2016 6:25 pm

Άλλη μια Πρέμιερ Λίγκ πλησιάζει και όλοι μας είμαστε έτοιμοι να απολαύσουμε μια σεζόν γεμάτη συγκινήσεις και εξαιρετικό ποδόσφαιρο. Η φετινή σεζόν φαίνεται πως θα είναι η πιο αμφίρροπη των τελευταίων ετών, αλλά ποιοι είναι τα φαβορί; Γι'αυτό ο αγαπημένος σας Αρσενικός (και ΟΧΙ Αρσένικος) είναι εδώ. Fear not motherfuckers.

Άρσεναλ: Αχ, η ομάδα μου. Η ομάδα της καρδιάς μας. Μια ομάδα με τόσο ταλέντο, την καλύτερη μεσαία γραμμή στην Πρέμιερ Λίγκ, τον πιο ακριβό αμυντικό παγκοσμίως σύμφωνα με το Transfermarkt (Μπεγιερίν), το καλύτερο δεκάρι στον κόσμο, τον καλύτερο τερματοφύλακα στην ιστορία της Πρέμιερ Λιγκ, επιθετικό με σταθερά γεματες χρονιές που έχει επαφή με τα δύχτια ΚΑΙ ΟΜΩΣ καταφέρνει να μην είναι το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Τι χρειάζεται: Φορ να πλαισιώνει τον Ολιβιέ Ζιρού, στόπερ καλύτερο και πιο ολοκληρομένο του Μερτεζάκερ και δεξί χαφ πιο ουσιαστικό από τους ασταθέστατους Γουόλκοτ, Οξ. Θα πάρει μάλλον 1 από τα 3.

Πρόβλεψη: Τρίτη θέση.

Λίβερπουλ: Αχ, η ομάδα του φίλου Γιουργκένιου. Μια ομάδα με αρκετό ταλέντο που όμως αυτή τη στιγμή δεν είναι κοντά στο πρωτάθλημα. Ταπεινή μου άποψη χωρίς απόλυτα υγιή Στάριτζ δεν θα πάρει το εισιτήριο για το Τσάμπιονζ Λίγκ. Ελπιδοφόροι οι Κουτίνιο (πολύ καλός ποδοσφαιριστής) και Τσαν ενώ καλύτερη μεταγραφή τους θα αποδειχθεί ο Μάτιπ αν σκεφτεί κανείς την κακή άμυνα αυτής της ομάδας.

Τι χρειάζεται: Στόπερ, αριστερό μπάκ και ένα εξαροοχτάρι καλύτερο απο τον Χέντερσον και χτυπάει τετράδα με άνεση.

Πρόβλεψη: Έκτη θέση

Γιουνάιτεντ: Νέος προπονητής και υψηλού επιπέδου που έχει καλή σχέση με τους τίτλους, ηχηρές κινήσεις και τεράστιο brand name. Σίγουρα αυτό θα ήταν αρκετό για να έχει σηκώσει το πρωτάθλημα από τον... Ιούλιο, σωστά; Λάθος. Κινήσεις εντυπωσιασμού (Ζλάταν) και panic buys (Πογκμπά... αν γίνει), χωρίς έναν μεγάλο αμυντικό όπως πάντα είχε ο Μουρίνιο για να πετύχει και το φάντασμα του Σερ Άλεξ να πλανάται ακόμα πάνω από το "Θέατρο των Ονείρων" η ομάδα του Ζοσέ δε φαντάζει ικανή να ξανακυριαρχήσει... τουλάχιστον όχι από φέτος. Εξάλλου η δεύτερη χρονιά του Μουρίνιο είναι πάντα η καλύτερη.

Πρόβλεψη: Τέταρτη θέση.

Σίτυ: "ΟΚ Αρσενικέ, τώρα σίγουρα θα πεις φαβορί τη Σίτυ, έτσι;" Θα αναγκαστώ, απαντάω εγώ. Δε θεωρώ πως είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί και ούτε είμαι σίγουρος ότι στο τέλος θα το σηκώσει αλλά και χωρίς τον Γκουαρδιόλα είχε το πιο ολοκληρομένο ρόστερ στην Αγγλία. Η θα βγει πρώτη με άνεση ή θα αποτύχουν τα πειράματα του Πεπ παταγωδώς και μπορεί να πέσει και εκτός τετράδας.

Τι χρειάζεται: Αν ο Γκουντογκάν βγει υγιής, μόνο πλάγια μπακ.

Πρόβλεψη: Πρώτη θέση.

Λέστερ: Το μεγάλο ερωτηματικό της σεζόν. Δεν έχω κάτι άλλο να γράψω για τη συγκεκριμένη ομάδα.

Τι χρειάζεται: Λύσεις σε όλες τις θέσεις... ή σε καμία.

Πρόβλεψη: 1η-20η θέση.

Τσέλσι: Σταθερότητα ψάχνει η τρίτη ομάδα του Λονδίνου φέτος μετά την καταστρεπτική προηγούμενη χρονιά. Με Λουκάκου φορ και έναν καλύτερο Φάμπρεγκας από πέρσι δεν έχουν ταβάνι... με Κόντε προπονητή και ακόμα τους Τέρι και Ιβάνοβιτς βασικούς δεν έχουν και πάτο όμως.

Τι χρειάζεται: Αριστερό μπακ (ας ξαναγυρίσει δεξιά ο Αθπιλικουέτα) και στόπερ.

Πρόβλεψη: Μέχρι δεύτερη θέση.

Τότεναμ: FOYS.

Πρόβλεψη: Κάτω από την Άρσεναλ σίγουρα.

NikiforosBorussiaBVB

Re: Διεκδικητές της φετινής Πρέμιερ Λίγκ

Post by NikiforosBorussiaBVB on Mon Aug 01, 2016 6:43 pm

Δεν ξερω... Οδό και να θελω να το παρει η Αρσεναλ, κατι μεσα μου μου λεει οτι θα το παρει η Τσέλσι γιατι αν δεν κανω λάθος δε παίζει ευρωπη άρα θα ειναι πιο χαλαροί

Thanasis

Th-Liverpool

Post by Thanasis on Mon Aug 01, 2016 6:45 pm

Για ακόμα μία χρονιά δυστυχώς στο ίδιο έργο θεατές όλοι όσοι είμαστε με την κόκκινη μεριά του Merseyside. Πολλές "φλύαρες" κινήσεις τη στιγμή που πονάει η ομάδα σε σημαντικές θέσεις (άμυνα να σε πάρω να φύγουμε). Με αυτό το ρόστερ αδυνατώ να πιστέψω πως κάποιοι θέτουν τον πήχη της τετράδας πάλι θα χτυπιόμαστε με Σαουθάμπτον και Γουέστ Χαμ για ένα ευρωπαικό εισιτήριο.

Στο ίδιο επίπεδο θεωρώ ότι βρίσκεται η Γιουνάιτεντ μεταγραφικά με πολλά χρήματα να έχουν ξοδευτεί και να μην έχει έρθει αμυντικός. Δεν ξέρω αν ο Μουρίνιο προτίθεται να κερδίσει 5-4 , τόσα χρόνια πάντως δεν το έκανε προτιμούσε πάντα το 1-0.

Όσο για την Τσέλσι δεν θα είναι το περσινό χάλι αλλά δεν νομίζω ότι ακόμα και με Κόντε θα διεκδικήσουν κάτι πέρα από τετράδα φέτος. Λέγονται πολλά , βλέπω λίγα.

Σίτι και Άρσεναλ θα διεκδικήσουν το πρωτάθλημα φέτος κατά τη γνώμη μου , με την ομάδα του Πεπ να έχει τον πρώτο λόγο εκτός κι αν γίνει κίνηση για βασικό σέντερ μπακ στο Βόρειο Λονδίνο (ναι το θεωρώ πιο σημαντικό από σέντερ φορ).

MakisLiverpool

Post by MakisLiverpool on Mon Aug 01, 2016 6:55 pm

Φέτος είναι μια μεγαλη ευκαιρια για την Αρσεναλ να κατακτησει το πρωταθλημα. Ολες οι ανταγωνιστριες ομαδες βρισκονται σε φαση ανανεωσης και restructuring. Ο βενγκερ ειναι ο μονος προπονητης ο οποιος βρισκεται χρονια στον παγκο μιας τοπ ομαδας της πρεμιερ. Περυσι πιστευω εχασε το πρωταθλημα επειδη καθαρα δεν πιστεψε οτι μπορει να το παρει φετος θα κοιταξει να τα δωσει ολα και στον ψυχολογικο τομεα. Ενισχυσε το κεντρο του και αμα ερθει ενας ακομα επιθετικος (δυνατός) θα ειναι απο τα πιο δυνατά φαβορί.

Οι ομάδες του μαντσεστερ θα αποτελέσουν την απογοητευση του φετινού πρωταθληματος. Η σιτυ σοφτ ομαδα, σιγουρα θα δεσει με την μεταγγραφη του γκιουντογκαν αλλα αυτο δεν αρκει. Εχει παικτες φλυαρους χωρις ιδιαιτερα σωματικα προσοντα ενω το παιχνιδι του πεπ αμφιβαλλω αν με τους συγκεκριμενους παικτες μπορει να εφαρμοστει στο αγγλικο πρωταθλημα.
    Ο Μουρινιο τζαμπα
    Λεφτα και για ιμπρα(αν και ελευθερος) και για πογκμπα αν τελικα ερθει. Υπερεκτιμημενοι και οι δυο δεν εχει σεντερ μπακ με τον γερασμενο ρουνει αν δεν ενσωματωσει τον ντεπαι δεν παει πουθενα ή καποιον αλλον γρηγορο. Ας ελπισουμε οτι αυτος ο φελαινι δεν θα ξαναπαιξει.

Οσο για τη λιβερπουλ οι κινησεις του κλοπ ειναι ολες στοχευμενες. Πηρε κεντρικους, μεσοεπιθετικους και αμυντικο θα χρησιμοποιησει τον μιλνερ στην αμυνα με σταριτζ υγιη οριζι ινγκς και μπεντεκε εχει πολυ καλη επιθεση. Θα γινει μια δυσκολοκαταβλητη και δεμενη ομαδα. Σιγουρα θα αποδοσσει καλυτερα απο τις δυο μαντσεστερ.

Οσο για την τσελσι ερωτημα αποτελει το αν ο κοντε θα εφαρμοσει την ιταλικη τακτικη του ή θα προσαρμοστει στα δεδομενα του αγγλικου πρωταθληματος. Προπονητης που ειναι μετρ της τακτικης θα μεινει αρμετα χρονια στην τσελσι. Αν οχι φετος μεσα στα επομενα τρια χρονια θα κατακτησει το πρωταθλημα. Μπατσουαγι μεγαλη μεταγραφη που θα αποδωσει. Εχει και αυτη οπως η λιβερπουλ το πλεονεκτημα του οτι δεν παιζει ευρωπη. Δυσκολοκαταβλητη με πολλα ματς στο 1-0. Φαβορι για τετραδα

Υ.Γ μην υποτιμαμε την λεστερ

Evdo23

Post by Evdo23 on Mon Aug 01, 2016 7:05 pm

Για την united συμφωνω πως δεν θα κανουν κατι περισσοτερο απο μια θεση στους πρωτους 4.city δυνατο ροστερ με ταλαντουχους παικτες ομως προσεξα πως χρειαζονται δουλεια και δεν πιδτευω να το παρουν γιατι ο πεπ προσπαθει να βαλει μια νεα φιλοδοφια τροπο παιχνιδιου και θα κανει καιρο να κανουν adapt σε αυτον.οσο για τη αρσεναλ μενει σταθερο το ροστερ και με ακομα μια-δυο μεταγραφες θα το παρει.στρικερ οπως ειπε και ο βεγκερ ειμαστε στην αγορα.cb δεν ξερω τι θα γινει και αν θα ρισκαρει με γκαβριελ ή χολδινγ.οσο για δεξι χαφ ή θα δωσει ευκαιρια στο τσαμπο που κανει καλο prr-season ή θα καταφερει να φερει μαχρεζ που ακουγεται αν και αμφιβαλλω.
    Arsenikos Wenger
    Admin

Post by Arsenikos Wenger on Mon Aug 01, 2016 8:20 pm

Προσωπικα δε θεωρω οτι καποια απο τις ομαδες εχει κανει οτι κινησεις επρεπε. Κι αν εμεις στην Αρσεναλ το εχουμε συνηθισει, δε νομιζω οτι αυτο ισχυει για ολους. Η Σιτυ με τον Πεπ ειναι το στοιχημα της σεζον, η Γιουναιτεντ εγω την περιμενω να αποτυχει, η Τσελσι του Κοντε ειναι ικανη για ολα, η Λιβερπουλ δειχνει να εχει ταβανια.

AchilleasDafou

Post by AchilleasDafou on Mon Aug 01, 2016 9:10 pm

Συμφωνω με ολα οσα εχεις πει. Καταρχην τη Γιουναιτεντ η οποια εχει ξοδεψει πολλα λεφτα και μιλαει για αυτην ολος ο κοσμος δεν την θεωρω με τιποτα φαβορι για τον τιτλο. Η Τσελσι εχει ωραια ομαδα, λογικα θα φτασει ψηλα και δυσκολα θα μεινει εκτος τετραδας αλλα δεν νομιζω να παρει τον τιτλο. Η Τοτεναμ δε γινεται να τερματισει πανω απο την Αρσεναλ ετσι κι αλλιως. Η Λιβερπουλ αν και εχει καποια ταλεντα, δεν εχει ροστερ ικανο για να κατακτησει την Πρεμιερ Λιγκ. Η Λεστερ πιστευω θα τερματισει περιπου 10η ( μια φορα γινονται τα θαυματα). Επομενως πιστευω πως τα δυο μεγαλυτερα φαβορι για τιτλο ειναι η Αρσεναλ και η Σιτυ. Η Σιτυ με τον Πεπ οπως πολυ σωστα ειπες ή θα κυριαρχισει ή θα αποτυχει( λεγοντας αποτυχει εννοω να αποτυχει να τερματισει τουλαχιστον σε μια απ τις 5 πρωτες θεσεις ). Δεν εχω να πω κατι διαφορετικο απο αυτα που ειπες απλα ηθελα να πω πως παρολο που οι Αγγλικες ομαδες εχουν κανει πολλα πραγματα φετος ( εχουν ριξει πολυ χρημα) και παρολο που θα δουμε μια πολυ ωραια Πρεμιερ Λιγκ, φοβαμαι πως για αλλη μια χρονια δεν θα καταφερουν πολλα πραγματα στην Ευρωπη.

o_mpampas_sas

Post by o_mpampas_sas on Tue Aug 02, 2016 12:35 pm

Νομίζω πως κακώς έχουν όλοι ξεγραμμένη τη Γιουνάιτεντ. Πλήρες ρόστερ (άσχετα αν λέμε ότι δεν έχουν άμυνα) με πολλές επιλογές μπροστά. Παίκτες που μπορούν να πάρουν ένα παιχνίδι πάνω τους. Αν και οπαδός της Τσέλσι λοιπόν θεωρώ δεδομένη τη Γιουνάιτεντ στην κούρσα πρωταθλητισμού (όσο και αν θέλω να τους δω να σαπίζουν με τον μουρίνιο).
    ΥΓ : ΤΣΕΛΣΑΡΑ ΠΑΡΕ ΔΕΞΙ ΜΠΑΚ

Sponsored content

Post by Sponsored content

Current date/time is Fri Jul 28, 2017 1:48 pm